آموزش تولید محتوا

استوری لاین (Storyline) چیست؟ معرفی نرم افزار و کاربردهای لاین استوری در تولید محتوا

آیا در کسب و کارتان از سیستم‌ها یا اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنید؟ تا حالا نیازی به برنامه آموزشی برای این سیستم‌ها داشته‌اید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است پس بد نیست با استوری لاین آشنا شوید. این نرم افزار برای تولید برنامه‌های آموزش آنلاین و شبیه سازی‌های کار با نرم افزار بسیار مفید است. با استفاده از شبیه سازی، کاربران را با فضای درون نرم افزار، سیستم یا برنامه آشنا کرده و آنها بدون اثرگذاری روی محیط واقعی نرم افزار و داده‌های اصلی قادر به یادگیری کار با سیستم می‌شوند.

نرم افزار استوری لاین

نرم افزار Articulate Storyline یکی از ابزارهای شرکت آرتیکولیت برای تولید دوره‌های آنلاین و تعاملی یادگیری آنلاین است. رابط کاربران این نرم افزار بسیار شبیه به پاورپوینت است. ولی امکانات بیشتر و گزینه‌هایی برای انتشار محتوا در قالب HTML دارد. برای طراحی امتحانات، شبیه سازی ها، تعامل‌های drag-and-drop، فیلمبرداری از صفحه نمایش و بسیاری دیگر از موضوعات یادگیری الکترونیک قابل استفاده است.

نرم افزار استوری لاین

در واقع این ابزار امکان برقراری تعامل میان مربیان و یادگیرندگان را در سرتاسر دنیا فراهم کرده است. تا امروز بیش از ۱۱۲ میلیون یادگیرنده در ۱۶۱ کشور با کمک اپلیکیشن های استوری لاین، مهارت‌ها و آموزش‌های جدیدی را در طول دوره‌های آنلاین کسب نموده‌اند.

تولید محتوای آموزنده با نرم افزار استوری لاین

اگر مهارت یا دانش خاصی دارید و به فرمت پاورپوینت علاقمند هستید، پس می‌توانید از نرم افزار استوری لاین استفاده نموده و محتوای خودتان را به طور سفارشی در اختیار مخاطب قرار دهید. در ادامه به ویژگی‌هایی که منجر به تولید محتوای آموزنده با این نرم افزار می‌شود، اشاره خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تولید محتوا در فضای مجازی را بخوانید.

از دست ندهید
ایده تولید محتوا چیست؟ چگونگی تشخیص هدف کابر + معرفی ایده‌های تولید محتوا

تولید محتوای تعاملی

به نظرتان امکان کلیک کردن روی گزینه‌ها به جای تماشای اسلایدهای ثابت جذاب‌تر نیست؟ همه ما داشتن حس کنترل روی محتوای صفحه نمایش را دوست داریم. خوشبختانه با وجود استوری لاین می‌توانید ویدئوی ثابت را با روش‌های مختلف به یک محتوا و تجربه تعاملی تبدیل کنید. هنگامیکه یک ویدئوی ضبط شده را به اسلایدهای گام به گام تبدیل می‌کنید می‌توانید Try Mode, View Mode و Test Mode Steps را به آن اضافه کنید تا امکان امتحان کردن و تست کردن فرایند برای مخاطب فراهم شود.

علاوه بر حالت‌های مذکور می‌توانید حالت‌های سفارشی را برای تولید اسلایدهای تعاملی‌تر از قبل در نظر بگیرید. برای مثال قابلیت به روزرسانی دستی را به اسلایدها اضافه کنید تا بعدها در صورت نیاز، محتوای جدید را به اسلایدها اضافه کنید.

اطلاعات زمینه‌ای

اطلاعات زمینه‌ای

یادگیرندگان با کمک اطلاعات زمینه‌ای که دریافت میکنند؛ فرایند یادگیری، دلیلش و تصویر کلی آن را می‌شناسند. با این که قابلیت ضبط استوری لاین به طور خودکار غالب متن آموزشی و کپشن ها را ثبت می‌کند، ولی تنها شما می‌توانید اطلاعات زمینه‌ای و جانبی را برای تقویت مفاهیم آموزشی، اضافه کنید.

حالا به نظرتان چه نوع اطلاعاتی را باید در نظر بگیرید؟ کپشن مقدماتی حاوی توضیحات فرایند یادگیری را در قالب محرک یا زمینه‌ای برای تکمیل فرایند آموزشی ثبت کنید. به علاوه در کپشن چکیده آموزشی هم می‌توانید خلاصه‌ای از فعالیت‌های یادگیرنده را ثبت کنید. در طول دوره هم می‌توانید توضیحات ارزشمندی را در اختیار مخاطب قرار دهید. باید فرق میان محتوای حیاتی و مطلوب را بشناسید و تنها محتوای حیاتی را درون کپشن ها قید کنید. با این کار از نوشتن کپشن های طولانی با پاراگراف‌ها و فهرست‌های طولانی، اجتناب می‌کنید.

از دست ندهید
بررسی ترفندهای خلاقانه برای تولید محتوای الکترونیکی و آموزشی

کپشن های واضح و دقیق

رنگ و اندازه کپشن ها هم مهم است. رنگی خوانا در مقایسه با رنگ پس زمینه اپلیکیشن را انتخاب کنید. رنگ پیش فرض کپشن آبی است، ولی می‌توانید آن را طبق سلیقه و برند خودتان تغییر دهید. در این شرایط به متنی خوانا می‌رسید که با اطلاعات قرار گرفته روی پس زمینه، همپوشی ندارد.

استفاده از آبجکت ها و پاپ آپ ها

اگر می‌خواهید مخاطبان محتوای خاصی روی صفحه نمایش را نبینند یا توجه آنها را به موضوعات مهم جلب کنید، می‌توانید از پاپ آپ ها و آبجکت ها استفاده کرده و آنها را روی اطلاعات مدنظرتان قرار دهید. بنابراین قبل از هر چیزی باید صفحه نمایش دسکتاپ خودتان را مرتب و تمیز کنید.

فواید به کارگیری استوری لاین

آرتیکولیت استوری لاین یکی از ابزارهای آموزشی بسیار انعطاف پذیر است که بسیاری از مربیان امروزی برای تولید دوره‌های آموزشی آنلاین از آن استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از فواید آن اشاره خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش مجازی سازی دسکتاپ را بخوانید.

۱.تولید سریع و آسان دوره آموزشی میسر است

فیچرهای نصب شده در این ابزار امکان تولید دوره‌های آموزشی تعاملی را در کمترین زمان در اختیار مربیان قرار می‌دهد.

فواید به کارگیری استوری لاین

۲.قالب‌های پیش فرض در این نرم افزار، آماده استفاده هستند

پس این نرم افزار زمان لازم برای تولید و سفارشی سازی دوره یادگیری آنلاین را کاهش می‌دهد. بعلاوه جذابیت بصری دروه آموزشی را هم افزایش می‌دهد.

۳.وجود کاراکترها یا شخصیت‌های ساختگی

بالغ بر پنجاه هزار ترکیب مختلف تصاویر، حالت‌ها و کاراکترهای عکاسی و نمایش آنها در این ابزار فراهم است. در واقع تصاویر مختلف با حالت‌های چهره و بدن متفاوت در استوری لاین تعیبه شده‌اند.

وجود کاراکترها یا شخصیت‌های ساختگی

۴.تریگرها و متغیرها در استوری لاین لحاظ شده‌اند

متغییرها نیازمند دانش کدنویسی هستند. استوری لاین این کار را ساده کرده و دارای متغییرهای پیش فرض است. تریگرهای این نرم افزار امکان اضافه کردن انواع مختلف کاربری‌ها را فراهم کرده‌اند.

از دست ندهید
تجربه مشتری CX چیست؛ چرا مهمترین اصل در کسب و کار است؟

۵.ضبط از روی صفحه نمایش یا اسکرین فراهم است

این مورد یکی از بهترین ویژگیهای استوری لاین است. عملکرد صفحه نمایش انتخاب شده را می‌توان در قالب اسلایدها یا ویدئوها ضبط کرد. تمامی فرمت‌های ویدئویی معروف را هم پوشش می‌دهد.

۶.قابلیت نمایش روی موبایل فراهم است

یکی دیگر از ویژگیهای استوری لاین امکان انتشار دوره‌های آموزشی در قالب HTML و iOS تنها با یک کلیک ساده است. در نتیجه در هر جا و هر زمانی به دوره‌های آموزشی دسترسی دارید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  آموزش دوره ها و نرم افزارهای گرافیک را بخوانید.

۷.ترجمه به راحتی فراهم است

دوره‌های آموزشی را می‌توان به چند زبان از جمله عربی، ژاپنی و چینی ترجمه کرد.

۸.ویژگی‌های تعاملی جذابی در استوری لاین فراهم است

شرکت آرتیکولیت، ویژگی‌هایی مثل رول اورها، نوت ها، کلیک کردن روی تصویر، اعداد، تب‌ها و غیره را فراهم کرده است.

ویژگی‌های تعاملی جذابی در استوری لاین

۹.طراحی پرسشنامه با کمک این نرم افزار فراهم است

می‌توانید چند نوع پرسش از جمله تک گزینه‌ای، چند گزینه‌ای،drag-and-drop و غیره را طراحی کنید. همچنین محاسبه نتیجه و ارائه بازخورد بعد از اجرای پرسشنامه و نظرسنجی، امکان پذیر است.

۱۰.محتوای آموزشی گسترده به همراه پشتیبانی آنلاین

شرکت سازنده امکان چت با کارشناسان این نرم افزار را فراهم است. مربیان آنلاین هم دوره‌های آموزشی جامعی را برای استوری لاین منتشر کرده‌اند.

محتوای آموزشی گسترده

معایب به کارگیری استوری لاین

  • در مقایسه با ابزارهای یادگیری آنلاین پیشرفته، دارای طراحی خطی و قدیمی است.
  • برقراری تعامل با یادگیرنده و به روزرسانی محتوا در استوری لاین، وقت گیر است.
  • باگ‌ها به سرعت اصلاح نمی‌شوند و در صورت افزایش حجم پروژه، از سرعت نرم افزار کاسته می‌شود.
  • عملکرد اسکرین ریدر آن نسبتاً ضعیف است.
از دست ندهید
منظور از بروشور قابل ویرایش چیست و چه مزیتی دارد؟

در نهایت . . .

اگر به دنبال آموزش آنلاین و مجازی هستید و می‌خواهید کار با نرم افزار یا هر مفهوم دیگری را با کمک صفحه نمایش کامپیوتر خودتان آموزش دهید، پس این ابزار برایتان مناسب است. بعلاوه اگر به تولید محتوای اسلایدشو و سفارشی علاقمند هستید، پس از نرم افزار استوری لاین غافل نشوید. هر کسب و کاری برای آموزش کار با محصولات و خدماتش نیازمند آموزش مخاطبان و مشتریان احتمالی است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراحل تولید محتوا در تلگرام را بخوانید.آن‌ها با کمک این آموزش‌ها در فضایی تعاملی در مورد نهایی کردن خریدشان، تصمیم گیری می‌کنند. این نرم افزار امکان انتقال مهارتهای مختلف را در سرتاسر جهان فراهم کرده است.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با استوری لاین (Storyline) آشنا شدید.همچنین از نرم افزار لاین استوری برای تولید محتوا آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا