آموزش مجازی

آموزش مجازی سازی دسکتاپ چیست و چگونه انجام میشود؟

مجازی سازی دسکتاپ یا به اصطلاح Virtual Desktop Infrastructure (VDI) کلید طلایی حل بسیاری از مشکلاتی است که این روزها مدیران IT سازمان­‌ها درگیر آن هستند.زیرساخت آموزش مجازی دسکتاپ (‌VDI) یک فناوری مجازی‌ سازی است که در آن، یک سیستم عامل دسکتاپ بر روی یک سرور مرکزی در دیتاسنتر میزبانی می‌شود. زیرساخت دسکتاپ مجازی، نوعی از مدل محاسبه‌ای کلاینت-سرور است که گاهی اوقات آن را محاسبه بر مبنای سرور می‌نامند. این اصطلاح نخستین بار توسط VMWare ابداع شد.

ظهور مجازی‌ سازی دسکتاپ در سال 2006، به‌عنوان جایگزینی برای مدل‌‌های محاسبه‌ای بود که توسط Citrix و Microsoft Terminal Services استفاده می‌شدند. امروزه پلتفرم‌هایی همچون VMware، Citrix و Microsoft مجازی سازی دسکتاپ را ارائه می دهند.

روش های مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

درمورد مجازی سازی دسکتاپ ، دو روش اصلی: پایدار و ناپایدار وجود دارد.

مجازی ‌سازی دسکتاپ پایدار، تصاویر دسکتاپ مختص هر کاربر را تقریبا مشابه دسکتاپ فیزیکی سنتی برای او تهیه می کند، به طوری که کاربر می تواند برای استفاده های بعدی آن را تغییر داده و ذخیره کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سامانه آموزش مجازی را بخوانید.

روش های مجازی سازی دسکتاپ

مجازی ‌سازی دسکتاپ ناپایدار، مجموعه ای از دسکتاپ های یکسان را تهیه می کند که کاربران درصورت نیاز می توانند به آن دسترسی داشته باشند. در هر بار خروج کاربر، این نوع دسکتاپ ها به حالت اصلی خود باز می گردند و به همین دلیل به عنوان ناپایدار نامگذاری شده اند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تولید محتوا در فضای مجازی را بخوانید.

مزایای مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

زیرساخت دسکتاپ مجازی، یک رویکرد مجازی سازی دسکتاپ است که در آن یک سیستم عامل دسکتاپ مانند مایکروسافت ویندوز در یک دیتاسنتر اجرا و مدیریت می شود. تصویر دسکتاپ روی یک شبکه به یک دستگاه endpoint تحول داده می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت سرور ابری و سرور مجازی را بخوانید. این کار، به کاربر امکان می دهد با سیستم عامل و برنامه های آن (اگر به طور محلی اجرا شده بودند) تعامل داشته باشد. Endpoint ممکن است یک سیستم سنتی، کلاینت یا حتی یک دستگاه موبایل باشد.

از دست ندهید
یادگیری عمیق چیست؟ Deep Learning و Machine Learning چه تفاوتی دارند؟

این رویکرد می تواند باتوجه به نوع زیرساخت دسکتاپ مجازی مستقر، مزایای بسیاری داشته باشد. ازآنجایی که محاسبات واقعی اندکی در endpoint اتفاق می افتد، دپارتمان های IT با تغییر سیستم های منسوخ به کلاینت های دسکتاپ مجازی، این امکان را دارند که طول عمر آنها را افزایش دهند. علاوه براین، هنگام فرا رسیدن زمان خرید دستگاه های جدید، سازمان‌ها می توانند دستگاه های ارزان تر و با توان کمتر را خریداری کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش مجازی ریاضی را بخوانید.

  • اگر از خرابی پی در پی سخت افزار PC و Laptop کاربران خسته شده­اید،
  • اگر هزینه‌­های نگهداری و به روز رسانی Desktopهای سازمان به شدت بالا رفته است،
  • اگر به عنوان مدیر IT بیشتر وقت و انرژی شما بابت حل مشکلات پیش پا افتاده و تکراری کاربران هدر می­رود،
  • اگر نگران داده­‌های ارزشمند سازمان خود هستید و مدیریت متمرکزی در این زمینه وجود ندارد،
  • اگر فراهم سازی Desktop جدید برای کارمندان تازه استخدام شده بیش از حد زمان می­برد،
  • بهتر است هر چه سریعتر روش­های سنتی و ناکارآمد را رها کرده، با کارشناسان ما در VIPromise تماس بگیرید و به سراغ راه حل دسکتاپ مجازی (VDI) بروید.

مجازی سازی دسکتاپ

در مدل سنتی به ازای هر یک دلاری که بابت خرید سخت افزار هزینه می­‌کنید، 3 دلار برای نگهداری و به روز رسانی آن هزینه خواهد شد. اما در VDI شما یک دستگاه بسیار کوچک و سبک، بدون صدا، بدون تولید گرما و بسیار کم مصرف را جایگزین تمام Desktopها در سازمان خواهید کرد. این دستگاه که اصطلاحاً به آن Zero Client گفته می‌­شود، نیاز به نگهداری پیچیده و به روز رسانی سخت افزاری نخواهد داشت؛ فقط کافی است کابل برق، مانیتور، شبکه، کیبورد و ماوس را وصل کنید و تمام!

مزایای مجازی سازی دسکتاپ

به دلیل اینکه تمام داده ها در دیتاسنتر، نه در endpoint قرار دارند، زیرساخت دسکتاپ مجازی مزایای امنیتی فراوانی دارد. درصورت سرقت لپ تاپی که از زیرساخت دسکتاپ مجازی استفاده می کند، هیچ داده ای را نمی توان از آن بدست آورد زیرا درواقع، هیچ داده ای روی آن وجود ندارد.

از دست ندهید
بررسی نحوه آموزش پیش دبستانی به کودکان در منزل

اطلاعات و دسکتاپ ها چگونه جمع آوری می شوند؟

تمام اطلاعات و دسکتاپ های شما تبدیل به یک ماشین مجازی شده و در داخل مرکز داده­ای تجمیع خواهد شد که پیش­تر امنیت آن تامین شده است. از آنجا که در داخل Zero Client هیچ گونه اطلاعاتی ذخیره نمی­‌شود، پس امنیت اطلاعات شما تضمین شده است. از طرفی تبدیل شدن Desktopها به یک ماشین مجازی باعث می‌­شود از قابلیت­‌های فوق العاده مجازی سازی که پیشتر فراهم کرده­اید، برای Desktopها نیز استفاده شود؛ قابلیت­‌هایی نظیر HA ، FT، DRS ، Backup و….

در مدل سنتی اگر یک کارمند جدید به سازمان شما اضافه می­شد، چند روز طول می­‌کشید تا برای او یک سیستم جدید آماده کنید؛ خرید سیستم جدید، نصب سیستم عامل، نصب برنامه­‌ها، اعمال Policyها و…؛ اما در VDI از همان لحظه ورود کارمند جدید، همه چیز برای شروع به کارش آماده است. Provisioning سریع یکی از مزایای اصلی مجازی سازی است که باعث می­‌شود کارمندان سازمان شما تبدیل به نیروهای کارآمدی شده و تولید در سازمان افزایش یابد.

بهترین نرم افزارهای مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

همانگونه که ذکر شد، مجازی سازی دسکتاپ مزایایی همچون ساده کردن استراتژی ها و فرایندهای شرکت، تقویت بهره وری، صرفه جویی در هزینه و بهبود قابلیت اطمینان دارد. بنابراین نرم افزارهای بسیاری در این زمینه ارائه شده اند. در این قسمت به بررسی دو مورد از آنها می پردازیم.

VMware Horizon

VMware Horizon یک دسکتاپ مجازی میزبانی شده توسط ابر و راه حل کاربردی است که به هر پلت فرم درهر جایی از یک صفحه کنترلی ارائه می شود. این مجازی دسترسی سراسری کارمندان راه دور و سیار به منابع سازمانی مانند پایگاه داده ها، فایل ها و اسناد می دهد. VMware Horizon به دلیل استقرار بسیار امن خود، به کاهش خطرات امنیتی کمک می کند. بنابراین وظایف مدیریی دپارتمان IT خود را نیز کاهش می دهد.

از دست ندهید
نرم افزار ادوبی کانکت چیست؟ چگونه با Adobe Connect کلاس آنلاین برگزار کنیم؟

برای قیمت گذاری، VMWare مدل های سازمانی با سطوح خدماتی مختلفی را ارائه می دهد. این موارد شامل برنامه Horizon Apps، دسکتاپ ابری Horizon و Apps plan، Horizon با زیرساخت میزبانی شده و Horizon آن بر روی برنامه Microsoft Azure هستند.

ش های مجازی سازی دسکتاپ

دسکتاپ مجازی Citrix یک راه حل دسترسی از راه دور است که به برنامه ها و دسکتاپ های مجازی از هر ابر تحویل داده می شود. این نرم افزار، تحرک لازم برای کار در هر جایی را برای کارمندان شما فراهم می کند. حتی آنها به طور مداوم می توانند بین شبکه های داخلی و خارجی حرکت کنند. با این وجود، این راه حل هنوز می تواند به شما کمک کند هزینه های IT خود را به حداقل برسانید.

ش های مجازی سازی دسکتاپ

citrixدسکتاپ مجازی Citrix همچنین قابلیت سازگاری با هر اندازه صفحه نمایش را دارد. از آنجایی که بسیاری از افراد به دستگاه های سیاری مانند تبلت ها سوئیچ می کنند، برنامه های خود را بدون توجه به پلت فرم کاربرپسند ساخته است. بنابراین، کارکنان می توانند از قابلیت ناوبری عالی بر روی دستگاه های موردنظر خود لذت ببرند.

مزایای دسکتاپ مجازی Citrix چیست؟

برخی مزایای استفاده از دسکتاپ مجازی Citrix عبارتند از:

سادگی عالی: Citrix با وجود قابلیت های قدرتمند خود، یک راه حل ساده برای کاربران نهایی است. این نرم افزار، صرف نظر از اندازه دستگاه ها و صفحه نمایش، حتی اگر یک دستگاه مبتنی بر ChromeOS باشد، یک تجربه کاربری ساده و سازگار را ارائه می دهد. مهم‌تر از آن، یک پیکربندی کلاینت خودکار دارد که بهترین اتصال را در اختیار کاربران قرار می دهد.

از دست ندهید
آموزش مجازی ریاضی

عملکرد گرافیکی عالی: Citrix دارای پشتیبانی قوی برای شتاب‌دهی گرافیکی برای پردازنده های گرافیکی اینتل، AMD و AMD است. با این ابزار، کارکنانی که نیاز به گرافیک سنگین دارند می توانند بدون کاهش عملکرد و کیفیت، به طور یکپارچه کارهای خود را انجام دهند.

ارتباطات مجازی: این برنامه می تواند Cisco Jabber و Avaya One-X را مجازی سازی کند. این راه حل های ارتباطی یکپارچه، مسیری را برای ارتباط همکاران در یک پلت فرم برای همکاری متمرکز فراهم می کند.

نتیجه گیری

VDI یا مجازی سازی دسکتاپ به راحتی تمام نیازهای سازمان شما را برآورده خواهد کرد؛ تجربه‌­های تیم VIPromise در پروژه­ های مختلف نشان داده است که طیف وسیعی از کاربران، از برنامه نویسان و طراحان و کاربرانی با نیاز به پردازش­­‌های گرافیکی گرفته تا کارشناسان مرکز تلفن، همگی از مزایای VDI بهره­مند خواهند شد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آموزش مجازی سازی دسکتاپ آشنا شدید.همچنین از چگونگی انجام آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا