آموزش تولید محتوا

نحوه تولید محتوا برای سایت به چه صورت می باشد؟ + بررسی نحوه تولید محتوا برای سایت بر اساس استاندارد های سئو

مهمترین کار برای یک وب سایت، تولید محتوا است؛ تولید محتوا مناسب باعث افزایش وبسایت یا وبلاگ شما می شود و مشارکت اجتماعی را بالا می برد. تولید محتوای ساده و مفید برای هر کسب و کاری حیاتی است. امروزه سئو تاکید زیادی بر تولید محتوا با کیفیت است. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری در نتایج موتور جست و جو افزایش پیدا کند. در ادامه این مطلب نحوه تولید محتوا برای سایت و قالب ها و فرمت های محتوا را بررسی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا برای سایت شامل ویدیوها، عکس ها، متون و حتی موسیقی هایی است که یک کارشناس تولید محتوا در سایت قرار می‌دهد. می‌دانیم که تولید محتوای متنی ارزش بالایی در گوگل دارد و در سئو سایت نیز نقش موثری دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تولید محتوا چیست را بخوانید. اما نکته‌‌ی مهم این است که محتوا نباید صرفا برای رتبه گرفتن در گوگل نوشته شود.

تولید محتوا چیست؟

باید نیاز کاربر را به وضوح و سادگی رفع نماید. به همین دلیل تولید محتوای متنی برای سایت در گوگل، اهمیت و ارزش بالاتر و بیشتری نسبت به سایر محتواها دارد.

چرا باید برای سایت تولید محتوا کنیم؟

بهینه‌سازی سایت بدون محتوا، انجام شدنی نیست. اگر بتوانید محتوای مناسب تولید کنید و در آن استمرار داشته باشید؛ قطعا به صفحه اول نتایج گوگل خواهید رسید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله استراتژی تبلیغات در اینستاگرام را بخوانید. اگرچه در سئو نکات فنی زیادی وجود دارد که باید رعایت شود اما محتوا مهم‌ترین فاکتور سئو از نظر گوگل هستند. اصلی ترین هدف بازاریابی محتوا، تغییر رفتار کاربران است.

بررسی نحوه تولید محتوا برای سایت بر اساس استاندارد های سئو

امروزه بیشترین تاکید تولید محتوای بر سئو و کیفیت مناسب محتوا است؛ باید بر اساس موضوع سایت، تولید محتوا کنید. در ادامه استراتژی های تولید محتوای با کیفیت را بررسی خواهیم کرد.

از دست ندهید
تولید محتوا چیست؟ + بررسی و معرفی شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت

1. ایده پردازی:

اولین قدم برای تولید محتوا ایده پردازی می باشد. یکی از اصول اولیه در نحوه تولید محتوا برای سایت ها ایده پردازی است و در ایده پردازی شما باید ایده های اولیه را یادداشت نمایید و به استفاده از آن‌ها موضوعات محتوای خود را تولید نمایید.همواره باید یک دفترچه یادداشت در کنار شما باشد تا شما بتوانید هر ایده ای که در تولید محتوا در ذهن شما را یادداشت نمایید تا در آینده نسبت به تولید محتوا در خصوص آن‌ها اقدام نمایید.

2. کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی در واقع همان کلماتی هستند که کاربران شما در اینترنت برای رسیدن به موضوعات خاص جست و جو می کنند. هر چه که کلمه کلیدی شما به کلمه کلید مد نظر کاربر نزدیک تر باشد موتور جستجوی گوگل بیشتر به محتوای شما دقت می کند و آن‌ها را بیشتر در معرض دید کاربر قرار می دهد.

کلمات کلیدی

فرقی نمی کند که سایت شما تجاری باشد یا شخصی، نحوه تولید محتوا برای سایت بر اساس کلمات کلیدی از قواعد خاصی پیروی می کند. این قواعد خاص به این معناست که باید هر کلمه کلیدی در مقدار مناسب درصد مناسبی (بین 1 الی 3 درصد) در محتوای تولید شده استفاده شود.

3. استفاده از عنوان مناسب و جذاب:

یکی از مهم‌ترین موضوعات در نحوه تولید محتوا برای سایت ها نوشتن عنوان های مناسب است. ممکن است بعضی از افراد عنوان محتوای تولیدی خود را دست کم بگیرند و یا از یک عنوان جذاب و گیرا استفاده نکنند. عدم استفاده از عنوان های تکراری و استفاده از عنوان های پرسشی و همچنین استفاده از کلمات کلیدی در عنوان ها می تواند باعث جذب مخاطب به محتوای سایت شما شود.

4. تعداد کلمات محتوا:

یکی از مشکلات محتواهایی با موضوعات متفاوت حجم کلمات آن است؛ اگر یک محتوا خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد؛ نظر کاربر را جذب نمی کند. محتوای طولانی باعث میشود که کاربر از محتوای سایت شما خسته شود و بعد از چند دقیقه مطالعه محتوای سایت شما از آن خسته شده و از سایت خارج شوند.

همچنین محتوای کوتاه شده و خلاصه نیز می تواند این ذهنیت را در کاربر ایجاد کند مدیران سایت ارزش چندانی برای محتویات قرار داده شده در سایت قائل نیستند. در نحوه تولید محتوا برای سایت باید همواره به مقدار کلمات و تعداد آن‌ها دقت کنید. مناسب ترین تعداد کلمه برای محتوا از ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ کلمه است و برای محتواهای کوتاه ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه است.

از دست ندهید
بایدها و نبایدهای تولید محتوا در فضای مجازی و چرا تولید محتوا در فضای مجازی اهمیت دارد؟

5. بررسی محتوای سایت های سئو رقیب

یکی از مهم‌ترین موارد در نحوه تولید محتوا برای سایت این است که از اشتباهات رقیب خود درس بگیرید و آن‌ها را تکرار نکنید. برای همین باید محتوای سایت رقیب خود را چک کنید و اشتباهات آن‌ها را در تولید محتوا تکرار نکنید. همچنینی در وب سایت رقیب خود محتواهایی وجود دارند که باعث پیشرفت و بهبود رتبه آن‌ها شده اند. شما می‌توانید با بررسی آن‌ها نیز نقاط قوت را فهمیده و از آن‌ها برای تولید محتوا در سایت خود استفاده کنید.

6. تولید محتوا بر اساس نیازهای کاربر

یکی از مهم‌ترین دلایل تولید محتوا این است که نیاز کاربران را برطرف کنید. محتوای تولید شده توسط شما قرار است یکی از نیازهای کاربران و یا سؤالات کاربران را پاسخ دهد. به همین دلیل در نحوه تولید محتوا برای سایت باید به گونه ای عمل کنید که کاربر احساس کند دانش او افزایش پیدا کرده و است و یا سؤال او پاسخ داده شده است. این کار باعث می شود که کاربر بیشتر به محتوای قرار داده شده در سایت شما اعتماد کند و در مراجعات بعدی نیز سایت شما را به عنوان یک سایت و منبع محتوایی مورد اعتماد در نظر داشته باشد.

7. محتوای آموزشی:

یکی از بهترین مدل های تولید محتوا، محتوای آموزشی است. در بیشتر اوقات کاربران به دنبال یادگیری هستند. استفاده از موضوعات آموزشی در تولید محتوا موجب میشود که کاربران محتوای شما را به یاد داشته باشند و همواره از محتوای تولید شده در سایت شما به عنوان یک منبع آموزشی یاد کنند.

محتوای آموزشی در سایت سئو

مطابق سوالات کاربران، محتوای آموزشی تولید کنید. سعی کنید از کلمات پرسشی مثل چرا و چگونه استفاده کنید.

از دست ندهید
طراحی ux چیست؟ + آشنایی با کاربردی ترین ابزار طراحی ux

 8. موضوع محتوا را کامل بررسی نماید:

ایده پردازی اولین قدم برای تولید محتوا است اما اگر در پرداخت به موضوع و ایده اصلی دقت کافی را نداشته باشید موضوع محتوای خود را از بین برده‌اید. نحوه تولید محتوا برای سایت باید به گونه ای باشد که موضوع اصلی سایت به صورت کامل بیان شود. موضوعات و ایده های بیان شده در مقالات باید با جزئیات کامل مورد بررسی قرار گیرند.

9. نوشتن مطالب با تعداد کلمات مناسب:

یکی از ایراداتی که برای محتویات سایت ها وارد است این است که آن‌ها یا خیلی طولانی نوشته می شوند و یا خیلی خلاصه و کوتاه نوشته می شوند. محتوای طولانی باعث میشود که کاربر از محتوای سایت شما خسته شود و بعد از چند دقیقه مطالعه محتوای سایت شما از آن خسته شده و از سایت خارج شوند. همچنین محتوای کوتاه شده و خلاصه نیز می تواند این ذهنیت را در کاربر ایجاد کند مدیران سایت ارزش چندانی برای محتویات قرار داده شده در سایت قائل نیستند.

در نحوه تولید محتوا برای سایت باید همواره به مقدار کلمات و تعداد آن‌ها دقت کنید. محتوای تولید شده باید دارای تعداد زیادی کلمه باشد و همچنین نباید خیلی کوتاه نوشته شود. تعداد کلمات مناسب برای هر محتوای مقاله ای در سایت می تواند بین 900 تا 1300 کلمه باشد و اگر قرار است محتوا کوتاه باشد می تواند بین 300 تا 500 کلمه باشد.

10. استفاده از اصول و استاندارد های سئو در تولید محتوا:

مهم‌ترین بخش و شاید آخرین بخش در نحوه تولید محتوا برای سایت ها استفاده از اصول و استاندارد های سئو در تولید محتوا می باشد. استفاده از کلمات کلیدی به مقدار مناسب، استفاده از عکس ها و تگ گذاری آن‌ها، استفاده از عنوان ها در مقالات به مقدار و میزان مناسب، لینک گذاری در محتوای تولید شده به سایت های خارجی، لینک گذاری داخلی در محتوای تولید شده و استفاده از موارد گرافیکی و تصویری مانند عکس ها و ویدیو ها باعث میشود که محتوا تولید شده سایت شما از لحاظ سئو نیز در درجه استاندارد مناسبی قرار گیرد.

از دست ندهید
ایده تولید محتوا چیست؟ چگونگی تشخیص هدف کابر + معرفی ایده‌های تولید محتوا

شما با رعایت موارد بالا در نحوه تولید محتوا برای سایت ها می توانید محتوای سایت های خود را بر اساس آخرین استاندارد های روز دنیا و منطبق بر اصول و استاندارد های سئو تهیه و تولید کنید با این کار محتوای تولید شده در سایت شما با کیفیت بوده و در نتایج جست و جو های گوگل قرار خواهد گرفت و در نتیجه رتبه سایت شما را بهبود خواهد بخشید.

نحوه تولید محتوای صوتی برای سایت سئو چگونه است؟

محتوای صوتی یکی دیگر از انواع تولید محتوا برای سایت است؛ اغلب وب سایت ها قابلیت پخش فایل های صوتی را به آسانی دارند بنابراین می توانید از این ویژگی در استراتژی تولید محتوا استفاده کنید.

محتوای صوتی برای سایت سئو

تولید محتوا در هر قالبی نیازمند انجام یکسری از مراحل است. برای تولید محتوا در قالب فایل های صوتی از مراحل زیر پیروی کنید.

  • ابتدا متن محتوای صوتی را آماده کنید.
  • محتوای متنی را به فایل صوتی تبدیل کنید. می توانید از استریوهای ضبط حرفه ای استفاده کنید و یا خیلی ساده با موبایل خود فایل صوتی را آماده کنید.
  • فایل ایجاد شده را باید ادیت و میکس کنید.
  • بعد از آماده سازی فایل می توانید آن را به روش های مختلف پروموت کنید. به عنوان مثال می توانید فایل صوتی را در وب سایت و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نحوه تولید محتوا تصویری برای سایت سئو چگونه است؟

در تولید محتوای تصویری موارد زیادی اهمیت دارند که یکی از مهم ترین آن ها استفاده از تصاویر جذاب است. چنانچه تصاویری که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و با متن نوشته ارتباط کامل داشته باشد در محتوای موردنظر قرار داده شود؛ افراد نیز تمایل بیشتری به خواندن مطلب موردنظر خواهند داشت. براساس تحقیقات صورت گرفته مقاله هایی که از تصاویر جذاب در آن ها استفاده شده در مقایسه با دیگر مقالات ۹۴ درصد بازدید بیشتری دارند. استفاده از تصاویری که توسط مسئول سایت طراحی شده و شخصا تصویربرداری شده است؛ می تواند تاثیر بیشتری در موفقیت وب سایت و محتوای تولید شده داشته باشد.

از دست ندهید
تولید محتوای ویژه چیست؟ + چگونه تولید محتوای ویژه داشته باشیم؟

نحوه تولید محتوای ویدیویی برای سایت سئو چگونه است؟

با استفاده از ویدیو می توانید به راحت ترین و سریع ترین شکل ممکن، پیام خود را به کاربران برسانید. محتوا ویدیویی باید به گونه‌ای باشد که مخاطب به محض شروع آن، مشتاق شده و تا پایان ویدیو را ببیند. خصوصا به خاطر رقابت گسترده در دنیای تجارت، کاربران فقط به آن دسته از ویدیوهای تبلیغاتی توجه می‌کنند که آنها را برای چند ثانیه سرگرم کند. تولید محتوای ویدیویی با روشهای مختلفی انجام می شود. می‌توانید به طور مستقیم در تیزری ویدیویی از کسب و کارتان فیلمبرداری کرده و آن را به مخاطبان نمایش دهید. می‌توانید از انیمیشن  استفاده کرده و داستان تجارت خود را با جلوه‌های بصری زیبا به همراه کارکترهای اختصاصی روایت کنید یا با ساخت موشن گرافیک در جهان تکنولوژی‌های نو بدرخشید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تولید محتوا در وب سایت آشنا شدید.همچنین از اصول و مراحل آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا آموزش تولید محتوا رایگان است؟

محتوا کوچکترین ذره دیجیتال مارکتینگ است و برای شروع تولید محتوا در این حوزه نیازمند مطالعه و آموزش مداوم است. مطالب رایگان بسیاری را در زمینه آموزش تولید محتوا برای شما آماده کرده ایم اما برای اینکه مطالب را به صورت منسجم و طبقه بندی شده فرا بگیرید به طور حتم در دوره های تخصصی آموزش تولید محتوا برای کسب تجربه شرکت کنید.

آموزش تولید محتوا و سئو باید باهم باشند؟

تولید محتوا و سئو محتوا دو مقوله جدا از هم هستند و باید برای تولید محتوای سایت حتما سئو محتوا را فرا بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا