آموزش‌های گرافیکی

آموزش طراحی لوگو در ۵ گام ساده

گاهی با دیدن تغییر لوگوی یک شرکت (تغییر لوگوی زارا) مسئله طراحی لوگو برای شرکت‌های مختلف برای ما جالب می‌شود و با روش‌های مختلفی به دنبال آموزش طراحی لوگو هستیم تا این تغییرات را درک کنیم. در این مورد دو دیدگاه متفاوت وجود دارد. دیدگاه اول مخصوص طراحان حرفه‌ای است که طراحی آرم یک شرکت را به چند مرحله پیچیده تبدیل می‌کنند و در نهایت یک لوگو مفهومی فوق العاده طراحی می‌کنند. این در حالی است که گروهی دیگر از ابزارها و نرم افزارهای طراحی لوگو استفاده می‌کنند که کار بسیار ساده و معمولی است.


برای مطالعه بیشتر: چرا آموزش مجازی زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنید؟


اگر شما هم به فکر آموزش طراحی لوگو به صورت حرفه‌ای هستید، لازم است که پنج مرحله ساده را به صورت گام به گام دنبال کنید تا یک نماد زیبا و مفهومی بسازید.

گام اول؛ بدانید لوگو چیست و چه چیزی را نشان می‌دهد

قبل از طراحی یک آرم تجاری، شما باید درک کنید که لوگو چه چیزی است، قرار است چه چیزی را نشان دهد و چه چیزی باید انجام شود. لوگو فقط یک علامت خاص نیست، بلکه لوگو نشان دهنده نام تجاری یک کسب و کار است که اطلاعات مختلفی را از طریق شکل، فونت، رنگ یا تصاویر نشان می‌دهد (حتماً مطلب برند چیست را در اینجا مطالعه کنید).

بدانید لوگو چیست و چه چیزی را نشان می‌دهد

گام دوم؛ با اصول مؤثر طراحی لوگو آشنا باشید

حالا که می دانید لوگو چیزی را انجام می‌دهد و قرار است چه چیزی را نشان دهد، لازم است با ابزارها و اصولی که قرار است یک لوگو بزرگ را ایجاد کنند آشنا باشیم و قوانین اساسی و اصول طراحی مؤثر در لوگو را بشناسیم. اصول مؤثر در آموزش طراحی لوگو را می‌توان به پنج اصل ساده تقسیم کرد:

از دست ندهید
آموزش اصول مقدماتی فتوشاپ با زبان ساده از مبتدی تا پیشرفته

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: آموزش آنلاین (مجازی) چیست؟


لوگو باید ساده باشد

هرچه طراحی یک لوگو ساده‌تر باشد امکان به رسمیت شناخته شدن آن آسانتر است و از طرفی اجازه می‌دهد که لوگو به عنوان یک نشانه همه کارها، و به یادماندنی شناخته شود. یک آرم خوب بدون اغراق، یک چیز غیر منتظره و منحصر به فرد است که در هیچ کدام از قسمتهای آن زیاده روی وجود ندارد.

لوگو باید به یاد ماندنی باشد

توصیه می‌کنم که به برخی از برندهای معروف در دنیا توجه کنید. پس از اصل سادگی، بیاد ماندن ویژگی مهم دیگر لوگوهای برتر است. یک طراحی مؤثر لوگو باید به یاد ماندنی باشد و در عین حال ساده بودن لوگو را در ذهن مخاطب حک کند.

طراحی لوگو باید بی نظیر باشد و محدود به زمان نباشد

یکی از موارد بسیار مهم در آموزش طراحی لوگو است که یک لوگو خوب باید بی نظیر و منحصر به فرد باشد. در واقع شما باید بررسی‌های مختلفی را بر روی لوگو طراحی شده انجام دهید و مطمئن شوید که آیا طرح مورد نظر برای ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ سال مؤثر خواهد بود یا خیر؟!


بیشتر بخوانید،بیشتربدانید: یادگیری کامل گرافیک با 20 درس رایگان


لوگو باید پویا و چند کاربردی باشد

لوگوی خوب و مؤثر باید بتواند در انواع رسانه‌ها و برنامه‌های کاربردی مانند وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند به خوبی کار کند. به همین دلیل است که قالب استفاده شده برای لوگو اهمیت ویژه‌ای دارد.بنابراین انتظار شما از لوگو این است که در همه شرایط فقط یک تصویر خاص را نشان دهد.

لوگو باید پویا و چند کاربردی باشد

طراحی لوگو باید مناسب و متناسب باشد

طراحی یک لوگو دقیقاً باید با هدف مورد نظر همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال، قرار است یک لوگو برای فروشگاه اسباب بازی کودکان طراحی کنید، لازم است که از یک فونت و طرح رنگی کودکانه استفاده کنید. لوگوی مربوط به این حوزه برای یک شرکت حقوقی مناسب نیست.

از دست ندهید
آشنایی با مراحل طراحی و چاپ کاتالوگ + کاتالوگ تبلیغاتی چه مزیت هایی به همراه دارد؟

گام سوم؛ ازموفقیت‌ها و اشتباهات دیگران درس بگیرید

اگر بندهای قبلی را مطالعه کرده باشید، الان شما با قوانین طراحی آرم یک شرکت آشنایی دارید و همچنین تفاوت بین یک لوگو خوب و بد را تشخیص می‌دهید.به عنوان مثال، اجازه دهید که برند کلاسیک Nike Swoosh را بررسی کنیم. این آرم ساده و مینیمال نشان دهنده وال مجسمه معروف الهه یونانی پیروزی است.


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام


در واقع این باعث شده که برند نایک به عنوان پوشاک ورزشی بسیار بزرگ و معروف باشد. نایک فقط یکی از چندین آرم بزرگ و معروف دنیا است که نمونه‌های مشابه زیادی دارد. شما هم می‌توانید نمونه‌های مختلفی از این لوگوها را پیدا کنید و دلایل موفقیت آنها را پیدا کنید.

به عنوان بخشی از آموزش طراحی لوگو توصیه می‌کنم که یک نگاه ساده به آرم گوگل بندازید. در واقع هم نمونه‌های معروف و هم نمونه‌های ناشناخته زیادی در دنیای اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید کیفیت، سادگی و بیادماندنی بودن را در ساختار آنها ببینید.

 ازموفقیت‌ها و اشتباهات دیگران درس بگیرید

البته شاید بد نباشد که به طرف مقابل هم نگاهی بیندازیم. امروزه لوگوهای ناموفق زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها به دلایل مختلفی دچار مشکل شدند. در این مطلب به نمونه‌های ناموفق اشاره نخواهیم کرد که از لحاظ حرفه‌ای چندان درست نیست، اما با چند جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید انواع مختلفی از آنها را پیدا کنید و به شما در آموزش طراحی لوگو کمک می‌کنند.

گام چهارم؛ یک فرآیند طراحی لوگو مشخص برای خود ایجاد کنید

حالا ما می دانیم لوگو چه چیزی است، چه اصول و قواعدی در آن آن نقش دارد و چه چیزی باعث ایجاد لوگو موفق می‌شود. بنابراین می‌توانیم فرآیند طراحی خود را آغاز کنیم. معمولاً این بخش از کار در ۵ مرحله انجام می‌گیرد و هر کدام از آنها کارهای مخصوص به خود را دارند.

از دست ندهید
بررسی اهمیت طراحی گرافیک وبسایت و نقش گرافیک سایت در جذب مخاطبان + معرفی  تاثیرات طراحی گرافیک در تبلیغات

این مقاله شاید جالب باشد: شش مرحله طلایی در تولید محتوای با کیفیت


به طور خلاصه یک فرایند طراحی لوگو شامل ۷ مرحله زیر می‌شود:

  • طراحی مختصر و اولیه
  • تحقیق و هویت بخشی
  • طرح بندی و ساختار سازی
  • نمونه سازی و مفهوم سازی
  • ارسال به مشتری برای بررسی
  • بازبینی و اضافه کردن موارد دلخواه مشتری
  • ارائه فایل به مشتری و ارائه سایر خدمات گرافیک در صورت نیاز مشتری

در نهایت شما یک فایل به مشتریان خود تحویل می‌دهید که باز هم امکان نقد و بررسی آن وجود دارد. پس شما همیشه در آموزش طراحی باید بدانید که احتمال ویرایش مجدد نتیجه کار شما هم وجود دارد.

 فرآیند طراحی لوگو

گام پنجم؛ آشنایی با نرم افزارهای طراحی لوگو

پس از اینکه فرآیند طراحی خود را مرتب کردید و یک فایل اولیه کاغذی از آن آماده کردید، حالا باید به سراغ نرم افزارهای گرافیکی بروید. معمولاً نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator در این مورد کاربرد بیشتری دارند، اما شما می‌توانید نرم افزارهای دیگر حتی مانند فتوشاپ را هم امتحان کنید. فقط به عنوان یک نکته به خاطر داشته باشید که همه موارد و مراحل توسط کامپیوتر انجام می‌شود و طراحی اولیه شما بر روی کاغذ بسیار تأثیر گذار است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آموزش طراحی لوگو در ۵ گام ساده آشنا شدید.همچنین از تمام مراحل آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/la8UHAhttps://tinyurl.com/pvx9hk6d
https://b2n.ir/z02751https://cutt.ly/FDazQiR
https://zi0.ir/HjfzAhttp://tny.im/rIy

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا