آموزش مجازی

معرفی ۱۳ نکته و روش برای افزایش کیفیت تدریس آنلاین

چند روزی است که مدارس و دانشگاه‌ها زودهنگام باز شده‌اند. هرچند دربسیاری از مناطق‌، خبری از جنب‌وجوش محصل‌ها نیست. به‌علت شیوع ویروس کرونا،‌ بخش بزرگی از آموزش به فضای مجازی منتقل شده است. این موضوع باعث بروز چالش‌های زیادی شده و البته فرصت‌های جدیدی را هم ایجاد کرده است. در این مقاله، به ۱۳ نکته کوتاه اشاره می‌کنیم که به بهبود تدریس آنلاین کمک می‌کند.

۱. فیلم آموزشی ضبط کنید برای تدریس آنلاین

اگر دانش آموزان شما به اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته باشند، ممکن است تدریس آنلاین شما را از دست بدهند و یا با مشکلاتی مانند قطعی تصاویر، ناهماهنگی بین دریافت صدا و تصویر و… مواجه شوند.

فیلم آموزشی ضبط کنید برای تدریس آنلاین

به‌جای تدریس آنلاین، بهتر است فیلم‌برداری کنید و آن را برای فراگیران بفرستید.

۲. چهره خود را نشان دهید در تدریس آنلاین

مطالعات نشان داده است که نمایش چهره مدرس هنگام تدریس، باعث بهبود یادگیری می‌شود. پس خوب است که چهره خود را هم در تدریس مجازی‌تان وارد کنید.

۳. پیش از ارسال مطالب، آنها را بازبینی کنید

همیشه قبل از ارسال مطالب برای فراگیران، آنها را بازبینی کنید تا عیب‌هایشان برطرف شود. کلیپ‌های آموزشی را پیش از ارسال، یک بار تماشا کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش دوره ها و نرم افزارهای گرافیک را بخوانید. همچنین، جزوات و اسلاید‌ها را روی تلفن همراه بررسی کنید تا از کیفیت خوانش آنها بر روی صفحات کوچک مطمئن شوید.

۴. در تدریس آنلاین فیلم‌های خود را کوتاه کنید

تحقیقات ثابت کرده‌اند که افراد کلیپ‌های کوتاه را بهتر و بیشتر تماشا می‌کنند. فیلم‌های بیش از ۱۵ دقیقه معمولا باعث حواس پرتی و کاهش تمرکز می‌شوند.

اگر مجبور شدید بیش از ۱۵ دقیقه تدریس کنید، فیلم آموزشی خود را به کلیپ‌های کوتاه‌تر تقسیم کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش مجازی سازی دسکتاپ را بخونید.

از دست ندهید
هوشمندسازی آموزش مجازی چیست و چه مزایایی دارد؟

۵. از منابع معتبر کمک بگیرید

عرصه آموزش مجازی چیزی نیست که به‌تنهایی بخواهید آن را پیش ببرید. از منابع مختلف آموزشی برای غنی‌تر کردن فرایند یادگیری بهره ببرید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تولید محتوا در فضای مجازی را بخوانید. فیلم‌‌های آموزشی همکاران، وب‌سایت‌های مفید و… همگی می‌توانند به شما در امر تدریس یاری برسانند.

۶. در تدریس آنلاین دقیق و شفاف باشید

اگر از فراگیران بخواهید فیلم یا صوت آنلاین بیش از ۱۵ دقیقه را ببینند، به‌دلیل طولانی بودن ممکن است این کار را به تأخیر بیندازند. به‌جای این کار، دقیقا همان بخشی را آدرس بدهید که باید ببینند (مثلا از دقیقه ۱۳:۲۰ تا ۱۴:۴۵ یا برای مثال به آنها بگویید که پاسخ سؤالات را در انتهای کلیپ خواهند دید). این کار حتی آنها را کنجکاوتر هم می‌کند.

۷. از امکانات تعاملی بهره ببرید

بلند‌گوی یک‌طرفه نباشید و روند تدریس را به گونه‌ای طراحی کنید که فراگیران وادار به تعامل مجازی شوند. این تعامل می‌تواند شرکت در گفت‌وگو، برگزاری آزمونک‌های مجازی و… باشد.

 از امکانات تعاملی بهره ببرید

بسیاری از شبکه‌های یادگیری مجازی چنین قابلیت‌هایی را در اختیار مدرسان قرار می‌دهند.

۸. انتظارات خود را تعدیل کنید در تدریس آنلاین

برخی از مدرسان در دوره‌های مختلف تحصیلی، همچنان به روش‌های سختگیرانه پیش از شیوع کرونا عمل می‌کنند. حال آنکه خودشان به دلایل گوناگون، امکان ارائه تدریس کامل و جامع ندارند. آموزش مجازی، هرقدر هم که فناوری‌های به‌روز در اختیار داشته باشید، کیفیت آموزش حضوری را ندارد. پس بهتر است انتظارات خود از فراگیران را تعدیل کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آموزش فتوشاپ به زبان ساده را بخوانید. با کم کردن حجم تکالیف و انتظارات یا طراحی اشکال مجازی آن، می‌توانید سطح مشارکت شاگردان را بیشتر کنید و نتایج بهتری بگیرید.

از دست ندهید
آموزش آنلاین (مجازی) چیست؟ + تفاوت آموزش آنلاین و آموزش مجازی چیست؟ + بررسی مزایای آنها

۹. از روش‌های حضور و غیاب خودکار استفاده کنید

بسیاری از مدرسان، با مشکل بررسی میزان مشارکت فراگیران در کلاس‌های آنلاین مواجه‌اند. برای حل این مشکل، از امکانات حضور و غیاب نرم‌‌افزارها استفاد کنید. می‌توانید با ارائه یک آزمونک در انتهای هر بخش از تدریس، میزان مشارکت شاگردان را بسنجید.

۱۰. تدریس آنلاین را به صورت دورهمی مجازی با فراگیران برگزار کنید

هر از گاهی فضایی را برای دورهمی مجازی خودتان با شاگردان ایجاد کنید. بهتر است در این فضا، درس ندهید. به‌جای آن،‌ درباره وضعیت درسی فراگیران، مشکلات آنها و… صحبت و تبادل نظر کنید. این کار هم صمیمیت بین شما و آنها را افزایش می‌دهد و هم به شما دید بهتری از وضعیت تحصیلی هرکدام از ایشان می‌دهد.

 تدریس آنلاین را به صورت دورهمی مجازی

همچنین با برگزاری این جلسات و دریافت بازخوردهای آنها، کیفیت تدریس شما هم بهتر می‌شود. مراقب باشید که این جلسات اجباری نشود و فراگیران به‌فراخور وقت و نیاز خود، در آن شرکت کنند.

۱۱. به فراگیران فرصت گفت‌وگو و کار تیمی با یکدیگر را بدهید

شما می‌توانید با راه‌اندازی یا تشویق فراگیران، آنها را در گروه‌های چندگانه مجازی سامان‌دهی کنید. برای مثال، پیش از ارسال پاسخ‌ها، از‌ آنها بخواهید که در گروه‌های خودشان،‌ آن را بررسی کنند و یک جواب مشترک برایتان بفرستند. با این کار هم حجم کار شما کاسته می‌شود و هم توانسته‌اید تدریس فعالی در فضای مجازی داشته باشید.

۱۲. در تدریس آنلاین از فراگیران خود کمک بخواهید

بسیاری از مدرسان، تدریس مجازی را برای اولین بار تجربه می‌کنند. پس با چالش‌های فراوانی هم روبه‌رو می‌شوند. خوب است که این موضوع را با شاگردان خود مطرح کنید و در صورت لزوم از آنها کمک بگیرید. در شرایط امروز، مهم است که معلمان و شاگردان به یکدیگر کمک کنند. این کار به بهبود ارتباط و یادگیری منجر می‌شود.

از دست ندهید
مقایسه آموزش مجازی و حضوری ، کدام بهتر است؟ + بررسی مزایا و معایب آنها

۱۳. روش‌های تدریس آنلاین خود را مدام تغییر ندهید

وقتی روش تدیس مناسب خود و کلاستان را یافتید،‌ همان را ادامه دهید. تغییر دادن مداوم روند‌ها و روش‌ها باعث خستگی و سردرگمی فراگیران خواهد شد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با روش ها برای افزایش کیفیت تدریس آنلاین آشنا شدید.همچنین از نکات مهم برای افزایش کیفیت تدریش آگاه شدید.اگر سوال ا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا